ANNONS

Tullverket visste inget - PostNords Kinapraxis pÄhittad?

Tullverket visste inget - PostNords Kinapraxis pÄhittad?
Leif Jakobsson, statssekreterare hos finansminister Magdalena Andersson (S)

"Det finns inga papper eller mejlkonversation som bekrÀftar den bilden som PostNord har haft".

ANNONS

FÄ har förmodligen missat de senaste veckornas uppstÄndelse kring den uteblivna momsen pÄ de hundratusentals paket som har skickats frÄn framför allt Kina till Sverige.

LÄS ÄVEN: PostNord tillbakavisar uppgift pĂ„ 125 kronor per Kinapaket

PostNord har hÀnvisat till praxis och bara tagit ut administrationsavgift plus moms pÄ varor vars vÀrde överskrider 22 euro, det vill sÀga drygt 200 kronor. Egentligen har det dock funnits regler om att moms ska betalas in frÄn första kronan, vilket alltsÄ en stor del av konsumenterna har bortsett frÄn.

Ett gammalt muntligt avtal?

Samtidigt har Tullverket inte kontrollerat att PostNord sköter momshanteringen pÄ ett korrekt sÀtt, och nu rÄder olika uppfattningar om var det hela gick fel och vems ansvar det Àr att rÀtta till problemet.

Nu stĂ„r det klart att Tullverket inte ens ska ha kĂ€nt till PostNords praxis om 22 euro. Åtminstone enligt Finansdepartementet, som nu talar ut om situationen i en artikel i Svenska Dagbladet.

- Det hÀr Àr en del av problembilden. Vi undrar om det Àr nÄgot gammalt muntligt avtal som har levt kvar. Men Tullverket har varit alldeles klara: det finns inga papper eller mejlkonversation som bekrÀftar den bilden som PostNord har haft, sÀger Leif Jakobsson, statssekreterare pÄ Finansdepartementet, till SvD.

"Har inte fÄtt den signalen"

PÄ frÄgan om vad han drar för slutsats av det, svarar han:

- Att PostNord inte har fÄtt den signalen frÄn Tullverket, i alla fall inte frÄn nÄgon i ledande stÀllning.

Leif Jakobsson Àr dock ocksÄ kritisk till Tullverkets bristande agerande i frÄgan. Bland annat ska myndigheten enligt honom ha dröjt orimligt lÀnge med att informera Finansdepartementet om den rÄdande situationen.

LÄS ÄVEN: Ministern har fĂ„tt nog - krĂ€ver skĂ€rpning av Tullverket

Att Tullverket och PostNord inte har lyckats kommunicera bÀttre om paketmÀngderna frÄn Kina, Àr enligt Leif jakobsson anmÀrkningsvÀrt inte minst med tanke pÄ att de bÄda aktörerna ska ha lokaler bredvid varandra pÄ Arlanda. Nu ska Tullverkets agerande granskas bÄde i en internrevision och i samband med Riksrevisionen.

ANNONS
Johanna Allhorn
johanna@ehandel.se