Bolaget, som grundades 2012 i Staffanstorp, hade en affärsmodell som byggde på att hantera returer och reparera elektronikprodukter. Under de senaste åren har företaget haft en omsättning på över 130 miljoner kronor, men finansiella utmaningar ledde till att man i början av mars ansökte om konkurs vid Lunds tingsrätt.
Den ekonomiska situationen förvärrades av en skatteskuld på närmare 20 miljoner kronor, en kvarstående belastning från pandemiåren. Samtidigt försämrades marknadsläget under slutet av 2024, vilket ytterligare försvårade bolagets möjligheter att återhämta sig.
Jag konstaterar att det är ett välskött företag med kompetenta medarbetare, men där en viktig samarbetspartner sagt upp sitt avtal och då håller inte verksamheten i dess nuvarande form, sade konkursförvaltaren Patrik Kalman i förra veckan.
Den samarbetspartner som konkursförvaltaren hänvisar till är försäkringsbolaget Folksam, som var företagets största kund. Under det fjärde kvartalet 2024 signalerade styrelsen ett akut behov av kapitaltillskott, vilket ledde till att Folksam avslutade sitt samarbete med Returhuset.
LÄS ÄVEN: Flaggan i rapporten skrämde deras största kund - gick i konkurs
Enligt konkursförvaltaren var detta avgörande för att bolaget till slut inte kunde fortsätta sin verksamhet.
Omsättningen för 2024 uppgick till 138,5 miljoner kronor, en ökning från 131 miljoner året före. Trots det redovisades en förlust före skatt på 12,6 miljoner kronor, vilket var en förbättring jämfört med 16,3 miljoner kronor i förlust under 2023.
I förra veckan sade konkursförvaltaren Patrik Kalman att det finns intressenter som har hört av sig, och att man undersöker "om det går att hålla ihop verksamheten så att den kan överlåtas".
När Ehandel i dag når Patrik Kalman kan han inte ge några konkreta detaljer kring potentiella köpare.
Avvecklingsarbetet av bolaget pågår, säger han.
Rekonstruktören bekräftar att det fortfarande finns intresse från potentiella köpare, men betonar att detta ändå inte påverkar bolagets nuvarande status.
Ingen överlåtelse har skett hittills av någon verksamhetsdel. Det finns intresse men det får jag se hur jag hanterar framöver. Status är att man håller på att avveckla bolaget, säger Patrik Kalman.