Nyheten slog ned som en bomb i den svenska e-handeln. Revolution Race-medgrundaren Pernilla Nyrensten lÃĪmnade i sensomras beskedet att hon skulle kliva ned frÃĨn vd-posten. MÃĨnga blev fÃķrvÃĨnade. Hon hade ju redan blivit historisk och beundrad. Som fÃķrsta kvinna tog hon till exempel sitt fÃķretag till StockholmsbÃķrsen.
Att under nio ÃĨr bygga det hÃĪr fÃķretaget frÃĨn grunden har fÃĨtt mig att lÃĪgga mÃĨnga andra prioriteringar ÃĨt sidan och den senaste tiden har jag funderat pÃĨ vad som ÃĪr rÃĪtt fÃķr mig pÃĨ lÃĨng sikt, kommenterade hon i ett pressmeddelande.
OrdfÃķrande kliver fram
Men hon har inte pÃĨ nÃĨtt sÃĪtt lÃĪmnat fÃķretaget. IstÃĪllet ÃĪr hon numera en aktiv styrelsemedlem med fokus pÃĨ fÃķrsÃĪljning och varumÃĪrkesbyggande.
SÃĨ dÃĨ blev fÃķrstÃĨs frÃĨgan, vem ska ta Ãķver vd-rodret? Det vet vi nu. PÃĨ fredagen stod det klart att det blir Paul Fischbein som axlar vd-rollen efter Pernilla Nyrensten. Och det handlar om en internrekrytering. Han har nÃĪmligen fram tills nu haft rollen som tillfÃķrordnad vd. DessfÃķrinnan var han bolagets ordfÃķrande.
VarfÃķr tackade du ja?
Jag har fÃķljt Revolution Race under en tid. Dels innan jag blev ordfÃķrande men sedan naturligtvis som ordfÃķrande och nu senast som tillfÃķrordnad vd. Jag ÃĪr otroligt imponerad av bolaget och teamet. NÃĪr jag fick frÃĨgan om jag ville ta Ãķver kÃĪndes det vÃĪldigt inspirerande, sÃĪger Paul Fischbein till Ehandel.
Inslagna vÃĪgen
PÃĨ frÃĨgan om vad hans huvudfokus som vd blir sÃĪger han att han fortsatt ska jobba fÃķr att fÃķretaget ska ha nÃķjda kunder â med tillvÃĪxt.
Vi ska fortsÃĪtta pÃĨ den inslagna vÃĪgen och fokusera pÃĨ att ha nÃķjda kunder. Det ska vi fÃĨ genom att utveckla bra produkter med hÃķg kvalitet till konkurrenskraftiga priser och vi ska fortsÃĪtta sÃĪlja genom vÃĨr D2C-modell.
Revolution Race har haft en rÃĪtt tuff bÃķrsresa under ÃĨret â hur ser du pÃĨ det?
Bolaget har en vÃĪldigt stark position och har levererat Ãķver de fÃķrvÃĪntningar som sattes i samband med bÃķrsnoteringen. Trots en turbulent omvÃĪrld kÃĪnner jag att det finns goda fÃķrutsÃĪttningar fÃķr en bra utveckling ÃĪven framÃķver.
Kommer du att genomfÃķra nÃĨgra organisatoriska fÃķrÃĪndringar? Det brukar ju nytilltrÃĪdda vd:ar gÃķra, fÃķr att visa vad de gÃĨr fÃķr. Vilka i sÃĨ fall?
Som jag sade innan ÃĪr teamet vÃĪldigt starkt och jag ÃĪr imponerad Ãķver det som man har byggt. Jag hoppas att bolaget kommer att fortsÃĪtta vÃĪxa och om det leder till fÃķrÃĪndringar fÃĨr vi se.