ANNONS

Ny konkurs i Skåne - sju butiker stänger

Ny konkurs i Skåne - sju butiker stänger

Skuldtyngd klädkedja.

ANNONS

INS-butikerna på Näset, som äger klädkedjorna Marty och Spirit, försattes under onsdagen i konkurs. Det på ägarens egen begäran. Anledningen ska enligt konkursansökan vara att bolaget är på obestånd. Detta rapporterar Sydsvenskan.

Sju butiker i Malmö, Höllviken, Ödåkra, Löddeköpinge och Lund kommer att stängas och cirka femtio anställda drabbas. Innehavaren till INS-butikerna på Näset förvaltade tidigare modekedjan Camilla Malmströms.

LÄS ÄVEN: Just nu: Camilla Malmströms ansöker om konkurs

Vi har tidigare skrivit om hur klädkedjan Camilla Malmströms ansökte om konkurs i maj i år. Detta efter att ha kämpat med att betala av en skuld på 30 miljoner kronor. Företaget har fysiska butiker men ingen egen e-handel. De räddades dock i sista sekund av det norska investmentbolaget Jotunfjell Partners.

LÄS ÄVEN: Modekedja räddad undan konkurs - här är nya ägaren

ANNONS
Malin Johannesson

Early Birdie - spara 20%

BILJETTLANSERING – Ehandelsgolfen 2025

Utmana kollegorna på golfbanan. Nu till rabatterat pris!