ANNONS

Lugnare januari för detaljhandeln: "Inget som syns i statistiken"

Stark start på nya decenniet.

ANNONS

Efter ett tungt 2019 fick detaljhandeln lite välbehövlig arbetsro i januari. Faktum är att konkurserna minskade med 16 procent jämfört med samma period ifjol, enligt UC:s statistik. Därmed gick man bättre än byggindustrin, där konkurserna ökade med 24 procent, och hotell- och restaurangbranschen där de ökade med 25 procent.

Konkursnivåerna står stilla under årets första månad precis som de har gjort länge nu. Den befarade avmattningen i konjunkturen är inget som syns i konkursstatistiken. Sveriges företag mår överlag ganska bra! I Stockholm står konkurserna också stilla precis som i övriga landet. Det är bara små variationer, säger Richard Damberg, ekonom på UC, i ett pressmeddelande.

Om man dock tittar på andelen aktiebolag, i alla branscher, som gick i konkurs är dock statistiken inte lika rolig. Då syns nämligen en ökning med två procent, visar Creditsafes siffror. Bland de mest anmärkningsvärda är förstås Teknikmagasinet och presentkortsföretaget Goyada.

LÄS ÄVEN: Butiksdöden slog hårdare än väntat - "trots god konjunktur"

Men överlag verkar alltså januari ha varit en något mer stillsam månad jämfört med förra året. Även om de många konkurserna som rapporterats i vissa fall givit ett annat intryck, då allt större aktörer drabbas.

"Bör tänka efter"

Och det är inte bara en massa nederlag. Det startas även nya företag titt som tätt. Totalt startades det 5 349 nya aktiebolag under januari, en ökning med 20 procent mot ifjol. En effekt av att kapitalkravet för ett aktiebolag sänktes från 50 000 till 25 000 vid årsskiftet. Av dessa har 65 procent anammat det nya aktiekapitalet.

Som entreprenör bör man tänka efter både en och två gånger innan man startar en verksamhet inom detaljhandel, restaurang eller bygg, om man inte kan branschen mycket väl, säger Richard Damberg, ekonom på UC.

ANNONS
Nils Lund
nils@ehandel.se