I samband med Nebles nya roll befordras Jørgen Dueholm, som anslöt till Boozt 2022, internt till Director för Booztlet. Dueholm har gedigen erfarenhet av ledarskap från flera digitala byråer. Hans uppdrag blir att vidareutveckla Booztlets position som outlet-destination i Norden.
Genom att ha Mads och Jørgen som primära ledare stärker vi vår förmåga att leverera en enastående kundupplevelse, säkra marknadsledarskap och driva dynamisk tillväxt. Det handlar om två starka profiler som genom denna förankring kommer att stärka Boozt Group avsevärt, säger medgrundaren och företagets CCO Peter G. Jørgensen.
Mads Neble ser fram emot att ta sig an de nya utmaningarna:
Jag är hedrad över att ta mig an denna roll och ser fram emot att arbeta nära teamet för att fortsätta förbättra och expandera The Nordic Department Store, säger Mads Neble, Managing Director.
Han betonar vikten av att centralisera uppgifter och skapa ett närmare samarbete mellan CRM, onlineprestanda, marknadsföring och affärspartners för att maximera flexibilitet och försäljning.
Jørgen Dueholm instämmer och betonar potentialen i Booztlet:
Fokus kommer att ligga på att befästa och vidareutveckla vår position som Nordens bästa off-price-butik. Det finns så mycket potential i Booztlet som vi tillsammans ska förverkliga, säger Jørgen Dueholm, Director.