Startsida › Forum › E-handelsforumet › Logistik › vem betalar frakten? kunden eller köparen?
- Detta ämne har 4 svar, 3 deltagare, och uppdaterades senast för 9 år, 10 månader sedan av
makkke.
-
FörfattareInlägg
-
17 maj, 2015 kl. 20:21 #102713
makkke
Deltagarehejsan är i tankarna på börja utveckla mitt affärsystem och undrar angående priser,frakt och vem som betalar frakten.
Låt säga att jag säljer livsmedel till ica,1pall eller mer till deras stora lager.
låter man då dom stå för frakten ? eller ska jag baka in fraktens pris i varorna .mvh
17 maj, 2015 kl. 20:53 #178466C.Larsson
DeltagareDet beror helt på dina marginaler. Hur gör dina konkurrenter? Jag själv har lite inbakat i priset. Är det till företag brukar det vara vanligt att över en viss summa så erbjuds fri frakt
17 maj, 2015 kl. 20:54 #178467Dan
DeltagareDet beror nog på vilket avtal ni har. Det finns ingen generell lösning på detta men man kan räkna med att stora kunder inte betalar frakt, de betalar inte heller för den genom påslag på varorna. Stora volymkunder har du oftast lägre marginaler på i utbyte mot att du kan uppnå stordriftsfördelar.
Men leverantörer kan antingen ha fri frakt på allt, frifraktgräns eller alltid fraktkostnad. Alla förekommer, finns ingen tydlig vinnare där skulle jag säga.
17 maj, 2015 kl. 21:13 #178468makkke
Deltagarehej, tack för era svar, kunderna är i detta fall storkunder som axfood medmera som tar in stora partier. så kanske uppnå stordriftsfördelarna där istället och sätta ett minimum pris att köpa in istället?
18 maj, 2015 kl. 07:09 #178471makkke
DeltagareKanske finns några här som säljer till storkunder och kan komma med tips?
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.