Startsida › Forum › E-handelsforumet › Betalsystem › Varför har Klarna bindningstid 24månader?
- Detta ämne har 10 svar, 9 deltagare, och uppdaterades senast för 11 år, 4 månader sedan av
Andreas.
-
FörfattareInlägg
-
11 november, 2013 kl. 10:52 #100944
alle78
DeltagareHej,
Se upp innan ni binder er med Klarna!
Märkte nu i avtalet att bindningstiden är 24 månader, fick inte reda på det alls någonstans! Det är ett fult trick dem kör med!
Jag vet att jag borde ha läst i avtalet innan
Mvh
//Alonso Ramos11 november, 2013 kl. 11:01 #169897JohanK
DeltagareSom du sa själv så hade du ju kunnat läsa avtalet eller frågat den som sålde på dig tjänsten.
11 november, 2013 kl. 11:05 #169899DavidWigg
DeltagareDu har svarat själv. Det är klart att man måste läsa avtalet innan man skriver på. Tråden känns onödig, i alla fall rubriken.
11 november, 2013 kl. 11:09 #169900alle78
Deltagare@DavidWigg 71638 wrote:
Du har svarat själv. Det är klart att man måste läsa avtalet innan man skriver på. Tråden känns onödig, i alla fall rubriken.
Varför skulle tråden vara onödig? Bra att meddela övriga innan man bestämmer sig?
Mvh
//Alonso11 november, 2013 kl. 11:18 #169902DavidWigg
DeltagareI så fall får vi göra en tråd om varje leverantör.
Att skriva ut en varning om ett företag för att man själv inte har läst avtalet ser jag som onödigt.
11 november, 2013 kl. 13:44 #169911Dan
DeltagareDetta står i avtalet. Detta är ej Klarnas fel.
Trådämne ändrat för att avspegla innehållet och ej användas som utlopp för frustration för att man ej läst avtalet.
Däremot kan man såklart diskutera bindningstider överlag hos alla leverantörer.
11 november, 2013 kl. 14:28 #169913Qarillion
DeltagareHar klarna ändrat bindningstiderna?
I vårt senast avtal så hade vi 12 månaders avtal. Har själv varit lite bitter men så bär även vi en del av skulden.
Avtalet behöver dock sägas upp 3 månader innan det går ut vilket jag kan tycka är i längsta laget för en uppsägning hos en seriös aktör. Tycker att om man vill värna om sina kunder så borde det gå ut en påminnelse att avtalet fortlöper om man inte säger upp det innan ett visst datum alternativt 1 månads uppsägning istället fär 3.
Vi åkte förra året på att betala en årsavgift till klarna för att vi sa upp det 2 veckor för sent. Döm av min förvåning när vi fick en ny faktura för 5-6 veckor sedan som jag sedan fick bråka lite om att vi faktiskt hade sagt upp vårt avtal och fick sedan bekräftat att ”Nu är det borta och inga mer kostnader kommer”.
I fredags dök det upp en påminnelse på fakturan som skulle varit borttagen kopplat till avtalet som skulle vara uppsagt. Tur att man har sina mailkonversationer sparade så att man kan bevisa vad som hänt och sagts.
När man säger upp avtal och dylikt måste jag säga att mail är ett synnerligen bra sätt då man sedan kan ”bevisa” att det faktiskt är uppsagt. Till skillnad mot telefon som är väldigt svårt att få rätt igenom.
11 november, 2013 kl. 15:50 #169916Richie72
Deltagare@Qarillion 71653 wrote:
När man säger upp avtal och dylikt måste jag säga att mail är ett synnerligen bra sätt då man sedan kan ”bevisa” att det faktiskt är uppsagt. Till skillnad mot telefon som är väldigt svårt att få rätt igenom.
Jag brukar skicka skriftliga uppsägningar och be leverantören skriva under och skicka tillbaka.
12 november, 2013 kl. 09:47 #169953bslask
DeltagareKlarnas avtalstid har ju diskuterats i flera andra trådar, är det någon annan betalning-leverantör som har bindingstid?
Sen tror jag många är alldeles för naiva när dom börjar driva företag, det är helt andra (hårdare) regler som gäller B2B än när man handlar som konsument och är oerhört skyddad.
Det är inte bara att skriva på avtal till höger och vänster utan man MÅSTE för sin egen skull lägga tid på avtal och förhandlingar. Tycker man det känns jobbigt och/eller tråkigt är nog inte egenföretagande riktigt rätt inriktning.12 november, 2013 kl. 10:49 #169955Prix
DeltagareSvea har 18 månader när jag fick avtalet. Sen justerade vi det lite men de finns fortfarande en bindningstid.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.