Startsida › Forum › E-handelsforumet › Logistik › Vad är streckkoden?
- Detta ämne har 4 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast för 13 år sedan av
Tomas.
-
FörfattareInlägg
-
23 februari, 2012 kl. 11:09 #97453
Tomas
DeltagareHör 6an och 3an i början och slutet till koden och i så fall varför skrivs det på detta vis?
23 februari, 2012 kl. 11:14 #137268Jimmy Ostrom
DeltagareHade den kommit från Mats butik, så hade nog trean varit feltryckt. Då skulle det nog vara en nia och då hade jag vetat vad dom hade för betydelse:rolleyes::p
@Tomas 35716 wrote:
Hör 6an och 3an i början och slutet till koden och i så fall varför skrivs det på detta vis?
23 februari, 2012 kl. 11:17 #137269Parvelito
DeltagareJa, de hör till koden.
Anledningen till att en del siffror ramlar utanför är att siffrorna lätt blir för små annars. Raka streck är smalare än läsbara siffror. Nu är det där ingen EAN13-kod, utan en amerikansk UPC12-kod, men de är väl uppbyggda på ungefär samma sätt. Normalt är den sista siffran en kontrollsiffra, de fem näst sista är troligen tillverkarens artikelnummer. De två första är en landskod och de övriga tillverkarens kundnummer hos utfärdaren av nummerserier. Jag antar att landskoden är borta eftersom de i praktiken bara används i USA/Kanada.
23 februari, 2012 kl. 14:23 #137293Crilles
Deltagare@Jimmy Öström 35719 wrote:
Hade den kommit från Mats butik, så hade nog trean varit feltryckt. Då skulle det nog vara en nia och då hade jag vetat vad dom hade för betydelse:rolleyes::p
LOL!! plus 10 tecken
23 februari, 2012 kl. 14:37 #137294Tomas
DeltagareEn får tacka för informationen! Många siffror blir det och inte blir det bättre av att leverantören använder sig av egna varukoder på följesedeln och inte art.nr/streckkod. På det viset blir det mer lotteri än nödvändigt hos 3PL-företaget när de gör en inleverans. Men det ska nog gå att styra upp hyfsat hoppas jag.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.