Startsida › Forum › E-handelsforumet › Marknadsföring › Stoppad på Adwords
- Detta ämne har 15 svar, 11 deltagare, och uppdaterades senast för 13 år, 5 månader sedan av
Sonja.
-
FörfattareInlägg
-
27 oktober, 2011 kl. 16:13 #129297
Prix
DeltagareJag ska inte lägga mig i då jag inte kan ett strunt om adwords än.
När jag precis sökte på ”sexleksaker” så fann jag din annons.
27 oktober, 2011 kl. 16:21 #129298Per Nilsson
DeltagareJag fick också upp den på första försöket.
27 oktober, 2011 kl. 16:27 #129302Lastbryggan
Deltagare@Prix 26836 wrote:
När jag precis sökte på ”sexleksaker” så fann jag din annons.
Jag fick också upp den på första försöket.
Skumt, jag får inte upp den…
Men vad menar Google med mejlet jag fick idag, idéer?
27 oktober, 2011 kl. 16:39 #129303Parvelito
DeltagareDomänen google-tuv.com som länken leder till, är knappast Googles egen domän, utan det verkar som att du blivit utsatt för något scam-försök.
27 oktober, 2011 kl. 16:50 #129304Tomas
Deltagare27 oktober, 2011 kl. 17:17 #129307Sandblom
DeltagareDet är ett phishing-försök. Mailet kommer inte från google och länken du postade här går till en sida som är rapporterad för förfalskning.
Så om du försökte logga in på sidan så byt lösenord omgående!
Edit:
Att det står google.com som avsändare i mailet betyder inget, det går att utge sig för att ha skickat mail från vilken adress som helst.27 oktober, 2011 kl. 17:44 #129309Prix
DeltagareHar folk inget bättre för sig än att försöka sno massa lösenord! Relaterar ju till allt som uppmärksammas runt omkring också, blir så jäkla arg på sånt!
Testade ”porrfilmer” och du finns med där också! Så vad jag ser verkar ju allt fungera som de sak i praktiken.
27 oktober, 2011 kl. 18:25 #129313Joel
DeltagareMen Mats, jag trodde att du var mer rutinerad än så
Google skulle aldrig be dig att logga in via en länk och verifiera ditt konto. Redan där borde alla varningsklockor gå. Ett klassiskt phising-försök.
Byt ditt lösenord omgående.
27 oktober, 2011 kl. 19:14 #129320nobynator
DeltagareKlickar jag på länken så får jag up en fet röd ruta där det bla. står ”Varning: Misstänkt webbplats för lösenordsfiske!”
27 oktober, 2011 kl. 20:31 #129324Lastbryggan
Deltagare@Sandblom 26846 wrote:
Det är ett phishing-försök. Mailet kommer inte från google och länken du postade här går till en sida som är rapporterad för förfalskning.
Så om du försökte logga in på sidan så byt lösenord omgående!
Edit:
Att det står google.com som avsändare i mailet betyder inget, det går att utge sig för att ha skickat mail från vilken adress som helst.Ser det nu också, anledningen till att jag inte misstänkte nåt från början var att jag aldrig hört talas om phishing på Google.
Det positiva är att jag hade ett unikt lösenord enbart för Google och jag bytte det faktiskt efter andra inloggningsförsöket.
Men Mats, jag trodde att du var mer rutinerad än så
Mmmm, håller med att det var korkat men återigen har jag aldrig hört talas om phishing-försök hos Google. Jag trodde i min enfald att det bara var banker som råkade ut för det.
Google skulle aldrig be dig att logga in via en länk och verifiera ditt konto. Redan där borde alla varningsklockor gå. Ett klassiskt phising-försök.
Jaja… Slå mig, spotta på mig, jag ligger redan och skäms…:o
Klickar jag på länken så får jag up en fet röd ruta där det bla. står ”Varning: Misstänkt webbplats för lösenordsfiske!”
Ser det nu också när jag kollar länken…
Hur många här på E-handel.se visste om denna typ av phishing-fösök?
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.