Startsida › Forum › E-handelsforumet › Logistik › Shurgard som lager?
- Detta ämne har 4 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast för 12 år, 4 månader sedan av
Jolly Fredrik.
-
FörfattareInlägg
-
14 december, 2012 kl. 23:38 #157177
Bohica
DeltagareGenerellt så kan du nog inte beställa till Shurgard vad jag vet (skulle nog behövas fullmakter osv för att dom ska kunna kvittera dina leveranser, sen är dom nog inte så sugna på det men det kanske ngn annan vet, annars är nog telefon din bästa vän i det här fallet.)
Ett alternativ om dina varor inte är allt för känsliga så kan man hyra container ist, mycket bättre pris per m2/m3.
Nu var det inte svar på alla dina frågor men kanske ett bra tips iaf..
Ha det gött
\Christer
16 december, 2012 kl. 21:39 #157240bslask
DeltagareShurgard tar inte emot leveranser eller öppnar så att Posten kan hämta paket i ditt utrymme.
Däremot har Posten (och de andra fraktarna) en tjänst som heter ’Leverans utan kvittens’ och då kan Posten själv gå in och lämna paket. Du får dock inget kvitterat och står för risken om något försvinner eller skulle vara skadat vid leverans.
16 december, 2012 kl. 22:08 #157242C.Larsson
DeltagareDet brukar ibland finnas billiga källarlokaler/lokal i bostadsrättsföreningar. Jag själv har ett gammalt tomt soprum där dhl hämtar och lämnar paket med kodlås på.
17 december, 2012 kl. 12:26 #157279Jolly Fredrik
DeltagareTackar för svaren. Bra idé med att kolla upp bostadsrättsföreningar och liknande.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.