Startsida › Forum › E-handelsforumet › Marknadsföring › Samma produktinfo på hemsida och tradera, duplicate content?
- Detta ämne har 9 svar, 7 deltagare, och uppdaterades senast för 11 år, 2 månader sedan av
jp2.
-
FörfattareInlägg
-
28 november, 2013 kl. 09:14 #96386
Bonzo
DeltagareHej, Jag tänkte höra vad ni tror om att använda samma produktinfo man har på sin egna hemsida på sina tradera auktioner. (Ett vanligt företagskonto, ej Tradera butik)
(Det är jag själv som har skrivit all produktinfo så de är inte kopierade från någon annan förutom från min egna hemsida där jag också säljer produkterna.)
Tror ni google ser detta som duplicate content och kanske straffar min vanliga hemsida pga detta eller ska det vara lugnt?
28 november, 2013 kl. 09:17 #170575DavidWigg
Deltagare@Bonzo 72386 wrote:
Hej, Jag tänkte höra vad ni tror om att använda samma produktinfo man har på sin egna hemsida på sina tradera auktioner. (Ett vanligt företagskonto, ej Tradera butik)
(Det är jag själv som har skrivit all produktinfo så de är inte kopierade från någon annan förutom från min egna hemsida där jag också säljer produkterna.)
Tror ni google ser detta som duplicate content och kanske straffar min vanliga hemsida pga detta eller ska det vara lugnt?
Jag skulle ha kört på unikt innehåll. Om du vill att din butik ska ranka före Tradera på sökningar så kan detta vara ett klokt val. Har inget case med Tradera med risken finns.
28 november, 2013 kl. 09:18 #170576Katrin Lundgren
Deltagareja detta är duplicate content och med lite otur tappar din vanliga hemsida sin placering eftersom tradera normalt sett är den starkare parten som google tror har orginalet. Detta gäller även för prisjakt, pricerunner och andra merförsäljningskanaler. Skriv alltid orginella texter även dit
28 november, 2013 kl. 09:44 #170578Bonzo
DeltagareTack för tipsen! Då får det bli så.
28 november, 2013 kl. 09:58 #170580Oscar Troedson
DeltagareVet inte hur det ser ut med Tradera, men går det inte att använda en canonical-tagg?
28 november, 2013 kl. 11:34 #170588hakedq
Deltagare@Oscar Troedson 72393 wrote:
Vet inte hur det ser ut med Tradera, men går det inte att använda en canonical-tagg?
Har tyvärr svårt att tänka mig att man kan ställa in canonical på Tradera.
28 november, 2013 kl. 11:57 #170590Croona
DeltagareMen om hemsidan är indexerad sedan länge och samma info läggs upp på tradera borde väl Google förstå att hans hemsida är originalet?
28 november, 2013 kl. 12:11 #170592Katrin Lundgren
DeltagareDet är inte alls säkert, många gånger upplever jag att google väljer den med störst credibility och det är ofta de större sajterna tyvärr. Har själv råkat ut för exakt samma sax vad gäller pricerunner och en del av våra produkter. De är fortfarande inte tillbaka på sina placeringar nu ett år senare trots nya texter
28 november, 2013 kl. 13:30 #170596Bonzo
DeltagareLite dåligt faktiskt att google ska vara riktigt så känsligt.
Någon som har en aning om hur lika beskrivningarna kan vara?
Räcker det t ex att bara skriva om några meningar lite här och där och lägga till / ta bort lite ord?30 november, 2013 kl. 13:54 #170686jp2
DeltagareDu kan lägga tradera-infon i en iframe
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.