Startsida › Forum › E-handelsforumet › Generellt om E-handel › lägga in 100 produkter..
- Detta ämne har 2 svar, 3 deltagare, och uppdaterades senast för 9 år, 5 månader sedan av
xciso.
-
FörfattareInlägg
-
29 augusti, 2015 kl. 12:35 #102949
alle78
DeltagareHej alla e-handels ägare!
Har byggt upp en e-handels sajt i opencart men undrar om det finns något enkelt sätt att lägga in 100 produkter? Om man kan skapa någon CSV fil? Hur brukar ni göra? Eller ni kanske gör det manuellt?
Tacksam för svar!
Mvh
//Alonso29 augusti, 2015 kl. 19:44 #178896FredrikGust
DeltagareOm det bara är 100 produkter är nog handkagandemetodrn snabbast. Import som företeelse innebär olika former av efterarbete på varje produkt ändå om du inte lägger rätt mycket tid på att få dit flödet och alla kolumner.
Ska du regelbundet göra detta kan det vara värt att lägga på en modul för import av produktdata. Jag brukar importera alla nya produkter till en dold kategori som jag kallat Inbox där jag går igenom och kollar att allt gått bra innan jag kategoriserar in på rätt gren när sllt stämmer.
7 september, 2015 kl. 14:19 #179409xciso
DeltagareLadda hem och installera modulen ”export / import”.
Går snabbt och enkelt.Hör av dig om du får problem.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.