Startsida › Forum › E-handelsforumet › Logistik › Kuvertleverantör som skickar med posten?
- Detta ämne har 6 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast för 13 år, 10 månader sedan av
Plastskivor.
-
FörfattareInlägg
-
18 juni, 2011 kl. 10:38 #123859
obbe
DeltagareVi har samma problem. Men hyr in hos en lokalt åkeri. Dit vi ligger alla varuleveranser.
Sen bara hämtar vi där.
Kan du inte höra med företag nära dig?Många leverantörer kan ju skicka till andra adresser tex
18 juni, 2011 kl. 10:45 #123860Gillettedirekt
DeltagareJag använder Kontorsmaterial | Kontorsnetto.se och de har åtminstone alltid skickat mina beställningar så jag får hämta på närmsta ”postkontor”.
18 juni, 2011 kl. 11:13 #123861Rob
DeltagareTack för två bra förslag! Bra ide att hitta ett företag i närheten dit jag kan skicka mina grejer. Jag känner iofs ingen men kanske kan knacka på och fråga någonstans.
Fram till dess testar jag med Kontorsnetto om dom skickar med posten.
18 juni, 2011 kl. 12:07 #123862obbe
DeltagareVi har vårt ankommande lager på andra sidan stan men jag jobbar på den änden. Så enkelt bara köra in efter jobbet och hämta godset.
Sen har vi lokal i närheten av oss som är själva lagret.Vi har skickat gods via DHL till ett företagscenter så det kanske är en plan också?
Kan ju kosta dig en slant men i kan vara smidigare lösning för dig.
19 juni, 2011 kl. 11:56 #123882Parvelito
DeltagareJag tror att det är bättre att du ordnar med att någon kan ta emot dina leveranser på dagtid, än att börja välja leverantör efter vilket åkeri de skickar med. Livet blir lite lättare då.
19 juni, 2011 kl. 15:29 #123888Plastskivor
DeltagareAtt köpa kuvert i butik i Sthlm låter ju inte direkt som världens största problem.
Office Depot har flera butiker på olika håll i och runt stan. Det är också de som levererar när man har beställer grejer på Aroxs. -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.