Startsida › Forum › E-handelsforumet › Logistik › Import – har jag tolkat gången rätt? + ett par frågor
Etiketter: import
- Detta ämne har 17 svar, 6 deltagare, och uppdaterades senast för 14 år, 7 månader sedan av
Magnus.
-
FörfattareInlägg
-
23 augusti, 2010 kl. 19:57 #113441
Dan
Deltagare1. Du gör tulldeklarationen själv eller ser till att din leverantör skickar korrekta fakturor och varudeklarationer. För att få alla paket rätt ser du till att varudeklarationer osv finns med varje gång.
2. Kalkylen ser korrekt ut, men du kommer få betala moms på 2400kr också. Detta är dock ingen kostnad så du får tillbaka momsen eller kan tillgodoräkna dig den på utgående moms i framtiden.
Ditt exempel med momsen ser ut att stämma.
I praktiken blir momshanteringen såhär:
Du ska betala 25% moms på 2400kr vid import (kan vara annan momssats också) vilket blir 600kr i ingående moms.
När du sedan säljer de 100 varorna så tar du in 20kr moms per vara åt staten vilket blir 2000 kr totalt i utgående moms.
Du har nu fått mer moms än du betalt och blir skyldig staten 1400kr som är skillnaden mellan din ingående moms (på saker du köpt) och utgående moms (på saker du sålt).
23 augusti, 2010 kl. 20:03 #113443banane
DeltagareTack Dan!
Räcker det att jag får grossisten att skriva korrekt antal produkter, totalpris för produkterna och frakten för att det skall bli korrekt förtullat alltså?
Händer det aldrig att paket rinner igenom iaf?
Verkar ju klart smidigast att det tas om hand auomatiskt så man har ett sätt att hantera all förtullning så att säga.23 augusti, 2010 kl. 20:10 #113444Dan
DeltagareJapp det ska oftast räcka, men det ska även framgå vad produkterna är för något. Typ:
1 pcs Tjing Tjong Skum produkt á 10 USD
är ingen hit eftersom det är svårt att förtulla om man inte vet vad det är man förtullar. Då bör det stå
1 pcs Tjing Tjong Skum produkt (t-shirt) á 10 USD
Eller något liknande.
Jag har aldrig varit med om att ett paket runnit igenom om varuvärdet varit över typ 300kr och det funnits en kommersiell faktura/varudeklaration i paketet, men det kan säkert hända rent teoretiskt.
Dock kommer din speditör (posten, DHL, UPS osv) garanterat göra fel i din tulldeklaration någon gång och då är det bra att veta hur man korrigerar den hos tullverket och gör den själv.
24 augusti, 2010 kl. 19:38 #113492Per Nilsson
DeltagareVi skaffade ett konto hos UPS eftersom vi använder dem mest för importfrakter. De tar hand om förtullningen åt oss och fakturerar oss i efterhand.
Den som skickar uppger vad det är de skickar sedan räknar UPS ut vad moms och tull blir.
Här är en länk till Tullens Taric-system där du kan se de olika tullsatserna för olika varor:
24 augusti, 2010 kl. 19:45 #113493banane
DeltagareTack så mycket knivhuset. Kostar det något med UPS-kontot?
Vissa grossister frågar om jag har eget fraktavtal, sparar man i regel på att teckna ett sådant? Begär man att UPS tex skall hämta paket hos grossisten då?24 augusti, 2010 kl. 19:56 #113495Per Nilsson
Deltagare@banane 9136 wrote:
Tack så mycket knivhuset. Kostar det något med UPS-kontot?
Vissa grossister frågar om jag har eget fraktavtal, sparar man i regel på att teckna ett sådant? Begär man att UPS tex skall hämta paket hos grossisten då?Nej, det kostar inget samt att jag fick 26% rabatt på frakterna när jag tecknade avtal med dem.
Det är grossisten som fixar kontakten med UPS angående upphämtning.
24 augusti, 2010 kl. 20:05 #113496banane
DeltagareOkej, så du betalar bara varuvärdet till grossisten sedan så faktureras frakten dig i samband med tullen eller när betalar du den?
24 augusti, 2010 kl. 20:13 #113497Per Nilsson
Deltagare@banane 9139 wrote:
Okej, så du betalar bara varuvärdet till grossisten sedan så faktureras frakten dig i samband med tullen eller när betalar du den?
Precis!
Vi betalar fraktkostnaden direkt till UPS och UPS fakturerar även tullen och momsen.
24 augusti, 2010 kl. 20:15 #113498banane
DeltagareNu känns det som man börjar få lite koll
Hur vet du hur mycket frakten kommer gå på från UPS när du tex ska beställa en låda på 20 kg? Får du mått och dimensioner och får höra själv med UPS? För grossisten kan väl inte kunna ge dig prisuppskattning eftersom du har ett eget avtal?
Anledningen att jag kanske hakar upp mig lite mkt på frakten är att det för mig initialt kommer handla om små volymer och därför är fraktkostnaden en väldigt stor del.25 augusti, 2010 kl. 09:58 #113515Per Nilsson
Deltagare@banane 9141 wrote:
Nu känns det som man börjar få lite koll
Hur vet du hur mycket frakten kommer gå på från UPS när du tex ska beställa en låda på 20 kg? Får du mått och dimensioner och får höra själv med UPS? För grossisten kan väl inte kunna ge dig prisuppskattning eftersom du har ett eget avtal?
Anledningen att jag kanske hakar upp mig lite mkt på frakten är att det för mig initialt kommer handla om små volymer och därför är fraktkostnaden en väldigt stor del.Jag vet inte hur det fungerar med mått eftersom mina importer mer eller mindre håller samma storlek och vikt varje gång.
Jag lägger på fraktkostnaden och tullavgiften på slutpriset.
Tänk på att du måste kolla vilken fraktare som fungera bäst just för dig. Om du har stora saker så kanske någon annan än UPS är bättre.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.