Startsida › Forum › E-handelsforumet › Logistik › Fy för Posten
- Detta ämne har 15 svar, 8 deltagare, och uppdaterades senast för 14 år sedan av
Parvelito.
-
FörfattareInlägg
-
31 mars, 2011 kl. 12:40 #121175
Parvelito
DeltagareJag har full förståelse för att det är lite väl lyxigt med två postombud i samma kvarter.
Om jag inte minns helt fel så är det c:a 200 meter från korsningen Dalagatan/Odengatan till korsningen Dalagatan/Observatoriegatan (det är nästa tvärgata om man går Dalagatan söderut) där ICA Supermarket ligger, och lite mer än så krävs för att jag skall bojkotta ett företag.
31 mars, 2011 kl. 12:59 #121178nobynator
DeltagareMin postbox flyttade i början på året 15km
31 mars, 2011 kl. 13:13 #121179Katrin Lundgren
DeltagareJisses, Stockholmsproblem, Känns som ni borde lära er att gå mer än ett kvarter
Här är vi glada om vi har två ombud i samma stad.31 mars, 2011 kl. 13:14 #121180NoviNodic-massageljus
DeltagareHar man båda benen i behåll så klart man kan gå extra kvarter, (som du förmodligen har)men försök med paket och rullator:-(
Dessutom tycker jag man ska värna om dom småföretagare som ställt upp i många år.
ord som lojalitet och omtanke kommer man att tänka på – i allafall jag.31 mars, 2011 kl. 13:16 #121181NoviNodic-massageljus
DeltagareOk Ok OK, visst tråkigt att ni där uppe bara har 2 ombud, MEN VARFÖR FÖRSÄMRA.
Tycker du det är ok ??31 mars, 2011 kl. 13:18 #121182Katrin Lundgren
DeltagareMin erfarenhet är att det inte är de med rullator som klagar på att gå lite extra. Det brukar vara stressade människor i åldern 25-45 år. Äldre brukar inte ha några större problem med ett utlämningsställe som ligger lite längre bort, däremot yngre brukar klaga om de får gå två meter extra.
Vad jag egentligen menar är att jag håller med Parvelito, jag förstår att man inte kan ha två utlämningställen inom samma kvarter. Även posten måste försöka driva sitt företag med god lönsamhet precis som alla vi andra.
31 mars, 2011 kl. 13:35 #121186Lubic
DeltagareKan tycka att det förmodligen är bättre med ett utlämningsställe, istället för två, i ett och samma kvarter och istället sänka fraktpriserna.
Dock tycker jag det är synd att man inte kan välja ett utlämningsställe globalt som styr så att när någon skriver ut en etikett via t.ex. Unifaun så väljs mitt förval automatiskt (utifrån mig som mottagare). Det är nämligen inte säkert att alla webbutiker kan lägga till dessa val i sina kassor. Det är inte heller säkert att det ”närmsta” utlämningsstället är det bästa för just mig. Men någon smart och duktig person får ta och fixa till detta.
31 mars, 2011 kl. 13:37 #121187Parvelito
Deltagare@NoviNodic-massageljus 17796 wrote:
Har man båda benen i behåll så klart man kan gå extra kvarter, (som du förmodligen har)men försök med paket och rullator:-(
Dessutom tycker jag man ska värna om dom småföretagare som ställt upp i många år.
ord som lojalitet och omtanke kommer man att tänka på – i allafall jag.Lojalitet är viktigt, men ICA centralt bråkade på sina medlemmars uppmaning ordentligt med Posten och krävde bättre betalt. Ytor i citylägen är dyra att lagra post på var argumentet. Ville inte Posten betala skulle de slängas ut. Och Posten lyssnade och minskade på ytorna i citylägen där posten lagras…
Jag förstår att man som boende i Vasastan tycker att det är en försämring med färre postombud som ligger längre bort, men tycker att man kanske skall sätta in det i sitt sammanhang av hur långt man skall ha till service.
31 mars, 2011 kl. 13:52 #121192nobynator
Deltagare@Kodmyran 17798 wrote:
Min erfarenhet är att det inte är de med rullator som klagar på att gå lite extra. Det brukar vara stressade människor i åldern 25-45 år. Äldre brukar inte ha några större problem med ett utlämningsställe som ligger lite längre bort, däremot yngre brukar klaga om de får gå två meter extra.
Vad jag egentligen menar är att jag håller med Parvelito, jag förstår att man inte kan ha två utlämningställen inom samma kvarter. Även posten måste försöka driva sitt företag med god lönsamhet precis som alla vi andra.
Det är skillnad på stad och STAD
Ett kvarter i en stad är kanske 100m, ett kvarter i den andra STADEN är kanske 2km.
31 mars, 2011 kl. 14:03 #121193Katrin Lundgren
DeltagareVisst är det så, men ett kvarter på 2 km borde inte vara något större problem.
Kom igen när ett kvarter är ett par mil, eller som vissa här uppe som har ett par mil till närmsta utlämniningställe. Det är inget ovanligt. Jag vidhåller att Stockholmare ibland är lite väl bortskämda med att allt ska finnas inom 2 meter från hemmet….. -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.