Startsida Forum E-handelsforumet Generellt om E-handel Värdering av webshop?

Etiketter: ,

Visar 2 inlägg - 1 till 2 (av 2 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #183273
    verktyg24
    Gäst

    Alltid intressant med värdering, hur vida man ska gå efter omsättning eller vinst.

    #183278
    Ekraft
    Deltagare

    Det är en väldigt liten verksamhet, och då är grunden för ett pris oftast enligt följande:

    Vinsten i foretaget, sedan rimlig lön tagits ut för det arbete man lägger ned, gånger tre, fyra, kanske fem om det är en ”match in heaven” för köparen.

    Tillkommer gör kurant varulager, rimlig värdering av maskiner & inventarier, förbrukningsmaterial samt eventuellt värde av kontrakt och avtal man ingått.

    Skulle företaget ha visat upp tre bra tillväxtår på varandra, så brukar värderingen bli högre (men då har man sällan så låg omsättning). Likaså om bolaget i sig är större och har en vettig position på marknaden så att en köpare kan räkna hem marknadsandelar och synergieffekter.

    Är man sedan i en intressant bransch, är skicklig och vill stanna kvar i bolaget, har en bra och offensiv affärsplan etc, så kan man naturligtvis betalas med väldigt mycket mer. Det är ju dock inte samma sak som att sälja shopen.

Visar 2 inlägg - 1 till 2 (av 2 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.