Startsida › Forum › E-handelsforumet › Generellt om E-handel › importera via alibaba?
- Detta ämne har 5 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast för 10 år, 2 månader sedan av
FredrikGust.
-
FörfattareInlägg
-
29 januari, 2015 kl. 07:17 #161151
Stefan72
DeltagareAlibaba är ju en marknadsplats där de visar upp sig så varför skulle det vara en nackdel att ta kontakt med nån man hittar där? Man behöver ju inte ens köpa deras tjänster, hittar man nåt kul där så är det ju bara googla och leta kontaktuppgifter.
29 januari, 2015 kl. 09:10 #161154Rookie
DeltagareTack Stefan, det ska jag tänka på.
29 januari, 2015 kl. 19:29 #161179AnnaW
DeltagareHittar du något bra kan du alltid göra en testbeställning av enstaka varor.
30 januari, 2015 kl. 09:13 #161185david71
DeltagareTänk också på att kolla upp vad som gäller för just de produkter du tänker ta in i landet. Du kanske måste ordna med dokumentation och/eller rapportera till berörd myndighet.
1 februari, 2015 kl. 19:03 #161228FredrikGust
DeltagareMan är dessutom skyldig att hålla reda på mönsterskydd, piratkopior och sådant. Testade några gånger mest på skoj att beställa några grejor där från nån handlare av välkänt märke och konstaterade att mina ordrar levererades snyggt och prydligt fast den produkt jag köpt var väldigt olika från de olika leverantörerna trots att de hävdade original vid första kontakten.
Som david71 skriver gäller det vara noga med regler och dokumentation beroende på vad det är för typ av grejor.
Det räcker tex inte med ett inscannat papper på ett CE-certifikat utan man behöver en fullständig EG-försäkran om det är en sådan typ av produkt.
Tullunderlaget och varuvärdet kan också vara knixigt få rätt mer EORI-nummer och allt. Man får säga till dem ordentligt att ange korrekta uppgifter.
Det finns också en hel del seriösa försäljare där. Det gäller bara hitta rätt…
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.