Startsida Forum E-handelsforumet E-handelsplattformar WooCommerce inställningar

Visar 2 inlägg - 1 till 2 (av 2 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #175905
    speedygee2002
    Deltagare

    hej!

    På Woothemes så finns det olika frakt plugins du kan använda.
    När det kommer till moms utanför Sverige blir det lite krångligare men jag skulle säga att mödan bör ligga på värdet av varorna du skickar samt hur du skickar dem.

    Vi skickar ex paket utanför EU i bubbelplastkuvert till ett värde av ca 500kr. Där skickar vi bara tulldeklarationer och gör egentligen inget mer.

    Jag tycker dock att du skall uppdatera villkoren för din hemsida där det framgår att paketen är momsade i Sverige men att du ej ansvarar för extra tull, moms till följd av utanför EU.

    Lycka till med Woocommerce i övrigt. Jag använder det och är mycket nöjd.

    #175907
    Doxster
    Deltagare

    Hej speedy!

    Jag kan ju inte låta kunderna betala moms när jag inte ska betala någon moms? För kunder utanför Europa alltså.

    Jag löste momsberäkningen genom att manuellt lägga till 25% på samtliga EU-länder, då räknar WooCommerce automatiskt bort 25% på resterande länder.

    Men jag ska kika på Woothemes, tack!

Visar 2 inlägg - 1 till 2 (av 2 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.