ANNONS

De får inte bojkotta Marabou - svensk domstol: "En markering"

Pressbild Mondelez
"Statlig angelägenhet".

En färsk dom från kammarrätten slår fast att svenska kommuner inte får bojkotta företag baserat på deras verksamhet i Ryssland. Beslutet kommer efter att Lunds kommun försökt stoppa inköp från Mondelez, ägare till Marabou, som en protest mot företagets fortsatta närvaro i Ryssland efter invasionen av Ukraina.

Bakgrunden är den våg av bojkotter som följde Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina 2022. Både privatpersoner och en rad svenska företag, inklusive Ica-butiker, valde att sluta köpa produkter från företag som fortsatte sin verksamhet i Ryssland. Ett av de mest uppmärksammade målen var livsmedelsjätten Mondelez, som äger varumärken som Marabou.

ANNONS

Flera kommuner ville också ansluta sig till bojkotten som en markering mot Rysslands agerande. Lunds kommun var en av de kommuner som, efter beslut i kommunfullmäktige, avsåg att sluta handla från Mondelez.

Bojkotten hann dock aldrig träda i kraft då förvaltningsrätten stoppade beslutet. Kommunen överklagade, men nu har även kammarrätten fastställt förvaltningsrättens dom, rapporterar bland annat Dagens Samhälle.

Domstolarnas resonemang är tydligt: Att genomföra bojkotter baserade på ett företags verksamhet i ett specifikt land, i detta fall Ryssland, är att betrakta som en utrikespolitisk markering. Sådana markeringar är en angelägenhet för staten, inte för enskilda kommuner.

En markering mot ett land är framför allt en statlig angelägenhet och inte en sådan angelägenhet av allmänt intresse som kommunen får engagera sig i, säger kammarrättslagmannen Johan Sanner i ett pressmeddelande från Sveriges Domstolar.

ANNONS
Julius Gunnilstam
julius@ehandel.se

Just nu
3 mån för 99 kr

Få de senaste nyheterna inom e-handel – analyser, insikter och affärskritisk information. Allt på ett ställe!

Därefter 299 kr/mån. Priset är exkl. moms.