Farhågan nu är att Temu, känt för sina enorma marknadsföringsbudgetar, ska omdirigera dessa resurser till den europeiska marknaden. Ett sådant scenario skulle kunna leda till kraftigt ökade annonskostnader för lokala aktörer.
"Business as usual"
Enligt Karl Lindberg finns det dock ännu inga tecken på en omedelbar annonsinvasion i Sverige.
Tendensen är att så inte är fallet, i alla fall inte omedelbart. När vi kollar på vår data så är den relativt oförändrad under de senaste två veckorna i Sverige och Norden, säger Karl Lindberg.
Han betonar dock att Temu redan är en tuff konkurrent som påverkar marknaden.
Temu är fortsatt en jobbig konkurrent för många e-handlare gällande Google Shopping. Detta eftersom att de går in många auktioner och därmed höjer klickpriserna. Men det är inte en ökad aggressivitet vi ser just nu. Så business as usual, förklarar Lindberg.
Vaksamhet krävs
Samtidigt finns det rapporter från Frankrike som indikerar att Temu har ökat sin synlighet på Google Shopping där. Detta understryker behovet av att noga följa utvecklingen, då Temus agerande har potential att snabbt förändra spelplanen för europeiska e-handlare.
Karl Lindberg framhĂĄller vikten av att vara proaktiv:
För e-handlare är det oerhört viktigt att agera snabbt på trender och händelser, både för att snabbt ta tillvara om det finns öppningar för att gasa och även minst lika viktigt när datan visar att det inte är lönsamt.
Vi följer Temus framfart mycket noggrant genom konkurrensverktyg för att se hur det påverkar Google Shopping-strategin för svenska e-handlare.
Framtiden får utvisa om Temus tillbakadragande i USA endast är en tillfällig anpassning eller början på en större strategisk omfördelning mot Europa.
LÄS ÄVEN: Trump utlovar stor sänkning av tullar: "Kommer inte vara i närheten"