ANNONS

Swedish Posture blickar framåt med nya ägare: "Nya höjder"

Emma Pihl, grundare
Visar stabil hållning.

Inspirera & Co, som står bakom varumärket och e-handeln Swedish Posture, redovisar ett stabilt fjolår. Företaget, som grundades 2012 och har sitt säte i Stockholm, utvecklar och tillverkar produkter för en hälsosam livsstil och hållning.

Under 2024 så växte nettoomsättningen till 11 miljoner kronor, en svag ökning från året innan. Rörelseresultatet ökade också blygsamt, men passerade precis miljonen.

Bolaget har under året lanserat flera nya produkter och även utökat sin kundbas med bland annat Matas.dk och tyska HSE.

ANNONS

En betydande händelse under räkenskapsåret var att bolaget förvärvades av Tura Group, en distributör av konsumentelektronik i Norden.

Förvärvet av Inspirera & Co och deras varumärke Swedish Posture är ett viktigt steg för Tura Group i vår ambition att erbjuda ett komplett utbud av produkter som stödjer en hälsosam och aktiv livsstil. Swedish Postures innovativa produkter passar perfekt in i vårt sortiment och kommer att ge oss nya möjligheter att nå ut till kunder i Norden och på andra internationella marknader, säger Stefan Eriksson, vd för Tura Group.

Företaget ser fram emot ett händelserikt 2025 och en positiv framtid med sin nya ägare. Ägarbytet ska ha skett den första februari i år.

Vi är mycket glada över att bli en del av Tura Group. Med deras omfattande erfarenhet och starka nätverk ser vi fram emot att ta Swedish Posture till nya höjder. Tillsammans kan vi skapa ännu fler möjligheter för människor att leva ett mer aktivt och balanserat liv, säger Emma Pihl, grundare av Inspirera & Co.

Fokus framåt ligger på att vidareutveckla varumärket Swedish Posture och öka dess spridning på både befintliga och nya marknader.

ANNONS
Julius Gunnilstam
julius@ehandel.se

Just nu
3 mån för 99 kr

Få de senaste nyheterna inom e-handel – analyser, insikter och affärskritisk information. Allt på ett ställe!

Därefter 299 kr/mån. Priset är exkl. moms.