ANNONS

E-handlarbyrån vässar knivarna – hämtar chefer från H&M och Merca

"Vi har hittat en framgångsrik nisch".

ANNONS

Mediebyrån för e-handlare, Omniarch, stärker upp sitt team med fyra nya stjärnor, enligt ett pressmeddelande: Joakim Landgård, Ola Persson, Jonas Hellström och Micke Raittila. Det framgår av ett pressmeddelande.

Joakim Landgråd blir senior e-handelskonult på Omniarch. Han har en bakgrund som bland annat e-handelschef hos Skistar. Men närmast kommer han från en roll som försäljnings- och marknadschef på Kidsbrandstore.

Ola Persson blir också senior e-handelskonsult på byrån. Han kommer närmast från en ansvarsroll inom e-handel på Mercedes i Sverige. Han har tidigare varit marknadschef på Tiger of Sweden, samt varit webbansvarig för Malmö Opera.

Jonas Hellström har jobbat mycket med digital marknadsföring på bland annat H&M, Afound och Åhléns. Nu får han motsvarande konsultroll på Omniarch som de ovan nämnda.

Micke Raittila blir ansvarig för projektledning inom e-handel på byrån. Han har länge varit aktiv i olika projekt på hemorten Åre där Omniarch nu också öppnar sitt tredje kontor. Sedan tidigare har byrån kontor i Stockholm och Göteborg.

Omniarch har under 2021 slagit flera rekord och det är riktigt häftigt att vara en del av resan som vi gör nu. Vi har verkligen hittat en framgångsrik nisch i landskapet mellan strategiska aktörer och operativt inriktade byråer. Tack vare inte bara en flexibel syn på var en Omniarcher befinner sig rent fysiskt kan vi framförallt med återkommande kunskapsdelning låta enskildas erfarenheter stärka hela teamet, kommenterar Pelle Petterson, vd på Omniarch.

ANNONS
David Gustavsson
david@ehandel.se

Early Birdie - spara 20%

BILJETTLANSERING – Ehandelsgolfen 2025

Utmana kollegorna på golfbanan. Nu till rabatterat pris!